Doktorunuza sorun

Trafik Uygarlığın Bir Göstergesidir.

GÜNÜMÜZDE BİR TOPLUMUN UYGARLIK DÜZEYİNİN ÖNEMLİ GÖSTERGELERİNDEN BİRİ DE TRAFİK DAVRANIŞLARIDIR. DOĞRUDAN SÖYLEYİNCE OLMUYOR, BİR DE BÖYLE ANLATALIM DEDİK. BUYRUN SİZE İLERİ SÜRÜŞ TEKNİKLERİ:

İleri Sürüş teknikleri:
1. Önündeki aracı yakından takip et ve sık sık selektörle ikaz et ki o aracın sürücüsü senin arkasında olduğunu anlasın. Yoksa fark edilmezsin bile...
2. Dönüşlerde sakın sinyal verme, sola dönerken belki vermek gerekebilir ancak Özellikle sağa dönüşta sakın sinyal verme, ve aniden sağa, arkadan gelen araç o kadarını tahmin edemiyorsa trafiğe çıkmasın...
3. Sık sık kornaya bas senin yoldan geçtiğin belli olsun.
4. Yol sıkışık ise yolun sağına ve soluna dalarak zik zak yap, şerit sayısını en az iki katına çıkar ki sıkışıklık daha da artsın.
5. Yeşil ışık yanmadan önce arabayı vitese al gaza bas ve yeşil ışık yandığı anda ayağını birden debriyajdan çekerek aracın öne doğru fırlamasını sağla. Bunu yapmazsan zamanında kalkış yapamadı diye tüm sürücüler seni ayıplarlar.
6. Yeşil ışık yandığında öndeki araç yerinden kalkmamışsa korna ve selektör yaparak orada park ya da piknik yapılamayacağını öğretmelisin.
7. Özellikle kırmızı ışık yanarken gaza daha fazla basarak aracını hızlandır ve ışığa gelince ani bir frenle dur, bu sayede en az 4-5 aracın önüne geçmiş olursun, normal hızla ve sırada kalarak kırmızı ışığa yaklaşmak bir yetersizlik belirtisi olabilir.
8. Dünyanın parasını vererek satın aldığın müzik sistemini aracın içinde tek başına dinleyecek kadar bencil olamazsın, ses ayarı ile birlikte aracın pencerelerini açacaksın ki herkes dinlesin. Aynı zamanda herkes senin, ne kadar zevkli müzikler dinlediğinden haberdar olmuş olacaktır.
9. Kavşaklara girerken sakın yavaşlama, her an kavşaktan bir araç çıkacağından korktuğunu zannedeceklerdir. Özellikle kavşaklara girerken gaza biraz daha basmalısın ki ne kadar cesur olduğunu herkes görsün.
10. Cadde kenarlarına durma ve park etme yasağı levhaları koyarak senin istediğin yerde durup park etme özgürlüğünü engelliyorlar. Bu yasakçı zihniyete boyun eğme, canın nerede istiyorsa orada park et. Neymiş efendim trafiği akışını engelliyor muşsun, bir tek sana kaldıysa bu trafiğin akışı geçmiş olsun demektir. Bir de garaj önleri, kavşak içlerine park edince dır dır edenler var, sen onlara hiç aldırma.
11. Şehir içi azami hız 50 km/sa. Sokak arasında bile bu hızla gidebilirsin, madem kurallara uyuyoruz hakkını sonuna kadar kullanmalısın, hatta %10'a kadar hız sınırını geçebilirmiş sin bunu da kullan.
Bu sayfayı paylaşın